Βουλή

Επίσκεψη στο κοινοβούλιο

Την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου του Σχολείου μας  είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη , το Ελληνικό Κοινοβούλιο όπου και παρακολούθησαν από τα θεωρεία της Βουλής την συνεδρίαση της κοινοβουλευτικής ομάδας στην αίθουσα της Ολομέλειας, ενώ έμαθαν  για την ιστορία του κτηρίου , την οργάνωση και τη λειτουργία του. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στον Εθνικό Κήπο. Η εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του ωρολογίου προγράμματος και συγκεκριμένα των μαθημάτων της Ιστορίας, της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής  και της Τεχνολογίας υπό την οργάνωση και καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Κανελλοπούλου Ι. ,Μαγιάφογλου Ε., Φούντου Σ. και Βόσνου Ε.